12FDLSJ25
Model code: 12KV 25Amp 2"" Full Range Fuse
Eaton Bussmann series medium voltage DIN fuse, 25 A, AC 12 kV, 2", 51 x 292 mm, fullrange, DIN, with striker
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series medium voltage DIN fuse
Catalog Number
12FDLSJ25
Model Code
12KV 25Amp 2"" Full Range Fuse
UPC
EAN
Product Length/Depth
292 mm
Product Height
51 mm
Product Width
51 mm
Product Weight
1496.667 g
Warranty
Not Applicable
Compliances
DIN 43625
VDE 0670-4
IEC 60282-1
Certifications
IEC Rated
Global Catalog
12FDLSJ25
Product Type
Medium voltage DIN fuse
Product specifications
Used with
270303 Fuse clip
A3354710 Fuse clip
Amperage Rating
25 A
Fuse indicator
With Striker
Fuse size
51 x 292 mm
Breaking capacity
50 kA
Installation technique
Air
Performance Cat According To IEC 60282-1
Full-range
Product application
Primary side transformer protection
Rated frequency - max
50 Hz
Rated frequency - min
50 Hz
Release characteristic
Other
Standard
DIN
Utilization category
Other
Voltage type
AC
With striker
Yes
Class
Class full-range
Barrels
1
Construction type
Bolt-on
Element
Silver
Resistance
31.2 Ohms
Watt losses
26 W
Fuse diameter
51 mm
Interrupt rating
50 kAIC
Construction size
51 x 292 mm
Packaging type
Standard
Voltage rating
12 kV