PDF33M0400P4ML
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF33M0400P4ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
IEC 60947-2
Delivery program
Amperage Rating
400 A
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
3
Number of poles
Three-pole
General information
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Class
Class A
Trip Type
T292
Other
Communication
Modbus RTU
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Voltage rating - max
600 V
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
Standard Terminals Load Only
Technical information
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc