PDF33MH250P2DL
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 65kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA401H)
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF33MH250P2DL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
CCC Marked
Delivery program
Amperage Rating
250A High Override
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
3
Number of poles
Three-pole
General information
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Class
Class A
Trip Type
T291
Other
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Voltage rating - max
600 V
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
Standard Terminals Load Only
Technical information
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
65 kAIC @480V (UL)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
22 kAIC Icu @250 Vdc
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)