KR-5R5V224-R
Eaton KR supercapacitor, 5.5 V, Vertical, Capactiance 0.22
General specifications
Product Name
Eaton KR coin cell supercapacitors
Catalog Number
KR-5R5V224-R
UPC
Product Height
4.3 mm
Product Weight
1.4 g
Compliances
RoHS Compliant
Tuotteen tekniset tiedot
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Terminals
Through hole
Shape
Round
DC equivalent series resistance (ESR)
75 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
KR
Max voltage
5.5 V
Capacitance
0.22 F
Energy
3.3 J
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
400%