24FDIHA16
Model Code: 24KV 16AMP 2"" FULL RANGE FUSE
Fuse-link, medium voltage, 16 A, AC 22 kV, 51 x 565 mm, full-range, BS, with striker
Spécifications générales
Product Name
Eaton Bussmann series medium voltage BS air fuse
Catalog Number
24FDIHA16
Model Code
24KV 16AMP 2"" FULL RANGE FUSE
EAN
Product Length/Depth
590 mm
Product Height
50.8 mm
Product Width
50.8 mm
Product Weight
2731.667 g
Certifications
BS 2692-1
Support à ressort pour fusible compatible
Used with
A3354710 Fuse clip
Données électriques
Amperage Rating
16 A
Breaking capacity
35.5 kA
Class
Class full-range
Pre arc (I2T)
1.1 x 103
Rated frequency - min
50 Hz
Resistance
103 ohms
Voltage rating
24 kV
Spécifications du produit
Application
  • protection of primary side transformers
  • used in fuse switch combination units, fuse bases and fuse switches
Fuse size
50.8 x 565 mm