HB1625-2R5256-R
Eaton HB supercapacitor, 2.5 V, 25 F, 0.04 Ω, CYLINDRICAL
Spécifications générales
Product Name
Eaton HB cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HB1625-2R5256-R
UPC
Product Height
28.4 mm
Product Weight
8.2 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Spécifications du produit
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
16 x 28 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.04 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
HB
Max voltage
2.5 V
Capacitance
25 F
Leakage
28 µA
Thermal resistance
47 °C/W
Energy
78.1 J
Power
18.8 W
Peak current (1 sec)
15.6 A
Continuous current (15 °C rise)
2.8 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%