HV1625-2R7256-R
Eaton HV supercapacitor, 2.7 V, 25 F, 0.027 Ω, CYLINDRICAL
Spécifications générales
Product Name
Eaton HV cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HV1625-2R7256-R
UPC
Product Height
28.4 mm
Product Weight
7.3 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Spécifications du produit
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
16 x 28 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.027 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
HV
Max voltage
2.7 V
Capacitance
25 F
Leakage
45 µA
Thermal resistance
47 °C/W
Energy
91.1 J
Power
32.4 W
Peak current (1 sec)
20.1 A
Continuous current (15 °C rise)
3.4 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%