PHB-5R0H505-R
Eaton PHB supercapacitor, 5.0 V, 5 F, 0.13 Ω, Horizontal Pack
Spécifications générales
Product Name
Eaton PHB cylindrical cell supercapacitor pack
Catalog Number
PHB-5R0H505-R
UPC
Product Length/Depth
32.5 mm
Product Height
11 mm
Product Width
21.3 mm
Product Weight
7.5 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Spécifications du produit
Packing
Bulk
Contact configuration
Horizontal
Size
32 x 20.8 x 10.5 mm
Terminals
Through hole
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
0.13 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
PHB
Max voltage
5 V
Capacitance
5 F
Leakage
0 µA
Energy
62.5 J
Power
48 W
Peak current (1 sec)
7.6 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%