PHVL-3R9H474-R
Eaton PHVL supercapacitor, 3.9 V, 0.47 F, 0.4 W, horizontal pack
Spécifications générales
Product Name
Eaton PHVL cylindrical cell supercapacitor pack
Catalog Number
PHVL-3R9H474-R
UPC
Product Length/Depth
14.5 mm
Product Height
9 mm
Product Width
17.3 mm
Product Weight
2.6 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Spécifications du produit
Packing
Bulk
Contact configuration
Horizontal
Size
14 x 8.5 x 16.8 mm
Terminals
Through hole
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
0.4 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
PHVL
Max voltage
3.9 V
Capacitance
0.47 F
Leakage
1 µA
Energy
3.57 J
Power
4.75 W
Peak current (1 sec)
0.77 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%