XLM-69R0137A-R
Eaton Supercapacitor Module, 69V, 130F, 5mohm, passive, XLM
General specifications
Product Name
Eaton XLM supercapacitor module
Catalog Number
XLM-69R0137A-R
UPC
Product Length/Depth
635 mm
Product Height
173 mm
Product Width
176 mm
Product Weight
16 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product specifications
Special features
OV signal
Type
Rack mount
Packing
Single unit
Size
635 x 176 x 173 mm
Terminals
Male 5/16-18, 3/8-16
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
6.7 mΩ
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Mounting Method
Shelf rack mount
Series
XLM
Max voltage
69 V
Capacitance
130 F
Leakage
144 mA
Thermal resistance
0.5 °C/W
Energy
309600 J
Power
186 kW
Peak current (1 sec)
2440 A
Continuous current (15 °C rise)
88 A
Capacitance end of life rating
80%
ESR end of life rating
200%