355NHG1B
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse, 440V, 355A, 120 kAIC, Combination fuse status indicator, fuse, Class C gL/gG
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number
355NHG1B
UPC
EAN
Product Length/Depth
135 mm
Product Height
63 mm
Product Width
40 mm
Product Weight
407.3333333 g
Compliances
RoHS Compliant
CE Marked
Certifications
IEC 60269-1
IEC 60269-2
DIN 43620
Electrical data
Amperage Rating
355 A
Voltage rating
440 V
Voltage type
AC
Breaking capacity
120 kA
Class
Class gG/gL
Frequency rating - min
45 Hz
Frequency rating - max
62 Hz