PDG32MH400P3DN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A High Override, 65kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG32MH400P3DN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
CSA
IEC 60947-2
UL 489
Delivery program
Amperage Rating
400A High Override
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
3
Number of poles
Two-pole
General information
Circuit breaker type
PD3 Global
Class
Class A
Trip Type
T293
Other
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Voltage rating - max
600 V
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
No Terminals
Technical information
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc