HCMA0503-6R8-R
Eaton HCMA0503 inductor, 6.8 uH, 2.6 A Irms, 3.8 A ISAT, 99 mΩ resistance, SMT mounting, Iron Powder, 2-pins, 2000 qty.
General specifications
Product Name
Eaton HCMA0503 inductor
Catalog Number
HCMA0503-6R8-R
UPC
Product Length/Depth
5.5 mm
Product Height
3 mm
Product Width
5.3 mm
Product Weight
0.41 g
Compliances
RoHS Compliant
Характеристики продукту
Type
Inductor
Mounting
SMT
IRMS
2.6 A
ISAT
3.8 A
Package Quantity
2000
Material
Iron powder
Automotive grade
Yes
Frequency rating
Up to 1 MHz
Contact configuration
Two-pin
Temperature rating
-55 to 125 °C
Resistance
99 mΩ
Size
5.5x5.3x3.0 mm