3MFS800RBC
Eaton main fusible switch, 800A, Copper, NEMA 3R, Underground, Class T, Class L, 100 kAIC, Four-wire, Three-phase, Barrier kits: 400A-800A fusible switches: Bottom feed-3MFSBBK, Top feed-3MFSTB, 120/208V, (4) #3/0 AWG-750 kcmil
General specifications
Product Name
Eaton main fusible switch
Catalog Number
3MFS800RBC
UPC
Product Length/Depth
22.54 in
Product Height
47.7 in
Product Width
16.64 in
Product Weight
155 lb
Warranty
Certifications
UL Listed
Catalog Notes
Class T fuse clips provided are field convertible to Class L by repositioning. No kit is needed.
Product Type
Main fusible switch
Product specifications
Amperage Rating
800A
Bus material
Copper
Feed type
Bottom
Fuse clip type
Class T, Class L
Phase
Three-phase
Used with
Barrier kits available 400A-800A fusible switches: Bottom feed-3MFSBBK, Top feed-3MFSTB