HV1030-2R7106-R
Eaton HV supercapacitor, 2.7 V, 10 F, 0.034 Ω, CYLINDRICAL
General specifications
Product Name
Eaton HV cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HV1030-2R7106-R
UPC
Product Height
31.5 mm
Product Diameter
10.5 mm
Product Weight
3.2 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Product Type
Cylindrical cell supercapacitor
Product specifications
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
10 x 32 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.034 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
HV
Max voltage
2.7 V
Capacitance
10 F
Leakage
23 µA
Thermal resistance
40 °C/W
Energy
36.5 J
Power
25.7 W
Peak current (1 sec)
10.1 A
Continuous current (15 °C rise)
3.3 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%