3.6WDFHA80
Eaton Bussmann series British standard dimensioned IEC Motor fuse-link, medium voltage, 80 A, AC 3.6 kV, 51 x 254 mm, back-up, BS, with striker, no tags
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series British standard dimensioned IEC medium voltage motor fuse
Catalog Number
3.6WDFHA80
EAN
Product Length/Depth
254 mm
Product Height
51 mm
Product Width
51 mm
Product Weight
1460 g
Compliances
BS 2692-1
Compatibele zekeringsclip
Used with
A3354710 Nickel-plated copper fuse clip
Elektrische gegevens
Amperage Rating
80 A
Breaking capacity
50 A
Class
Class back-up
Rated frequency - min
50 Hz
Voltage rating
3.6 kV
Productspecificaties
Application
Motor protection
Fuse size
51 x 254 mm