PDF44G0800P4MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 4, Four Pole (100% N), 800A, 35kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF44G0800P4MN
UPC
Product Length/Depth
111.2 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
279.4 mm
Product Weight
18.088 kg
CCC Marked
Productspecificaties
Amperage Rating
800 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Circuit breaker type
PD4 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Frame
4
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
690
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC)
65 kAIC @240V (UL)
8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC)
18 kAIC @600V (UL/CSA)
22 kAIC Icu @250 Vdc
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
35 kAIC @480V (UL)
20 kAIC Icu/ 16.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC)
30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)