PDF44K0800P2MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 4, Four Pole (100% N), 800A, 50kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
General specifications
Catalog Number
PDF44K0800P2MN
UPC
Product Length/Depth
111.2 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
279.4 mm
Product Weight
18.088 kg
IEC 60947-2
Productspecificaties
Amperage Rating
800 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Circuit breaker type
PD4 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Frame
4
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
85 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
25 kAIC @600V (UL/CSA)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @480V (UL)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)