PDG32MH400P2ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A High Override, 65kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA631)
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG32MH400P2ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
IEC 60947-2
UL 489
CCC Marked
CSA
Productspecificaties
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Circuit breaker type
PD3 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)