UTS712E10SW
General specifications
Product Name
Eaton Souriau UTS series plastic waterproof IP68/69k connector
Catalog Number
UTS712E10SW
Product Length/Depth
25.3 mm
Product Height
31.8 mm
Product Width
31.8 mm
Product Weight
16.8 g
Compliances
IEC 61984 (please contact us for more details)
UL 1977 (please contact us for more details)
CSA-C22.2 No.182.3 (please contact us for more details)
ROHS exemption 6.c
Productspecificaties
Current rating
16 A IEC
10 A UL
Environmental conditions
REACH
Flammability rating UL94 HB
RoHS
Environmental resistance
Resistant against gasoline
Resistant against mineral oil
Resistant against basic bath
Vibrations level Per IEC 60512-4 - from 10 to 2000 Hz
Resistant against acid bath
Resistant against oil
UV resistant, no degradation after 5 years of exposure in natural environment
Test current
10 A UL
16 A IEC
7 A CSA
Test voltage
300 V IEC
500 V CSA
500 V UL
Connector accessory option
Not delivered, to be ordered separately
Connector orientation
W
Connector type
Receptacle
Contact delivery
Loaded
Contact gender
Socket (Female)
Contact plating
Gold
Contact type
Solder Cup
Coupling type
1/3 Bayonet
Degree of protection
IP68
Insert material
Neoprene
Layout
10
Shell material
Plastic
Shell size
12
Mating cycles
250
Operating temperature - max
105 °C
Operating temperature - min
-40 °C