PDF34F0600P3ML
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 600A, 25kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA630)
General specifications
Catalog Number
PDF34F0600P3ML
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
CCC Marked
Product specifications
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)