170M4533
Fuse-link, high speed, 250 A, AC 1000 V, size 1, 51 x 68 x 102 mm, aR, IEC, single indicator
Spécifications générales
Product Name
Eaton Bussmann series high speed square body fuse
Catalog Number
170M4533
UPC
Product Length/Depth
170 mm
Product Height
52 mm
Product Width
72 mm
Product Weight
0.45 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC Rated
Caractéristiques du produit
Amperage Rating
250 A
Utilization category
aR (accompanied semiconductor protection)
Voltage type
AC/DC
Fuse size
1
Class
Class aR
Clearing (I2T)
46000 at 1000 V
Watt losses
55 W
Pre arc (I2T)
7750
Interrupt rating
125 kAIC
Fitted with:
Type K Indicator for micro
Packaging type
Standard
Quantity
1
Voltage rating
1000 V