PDF34KH250E3ML
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 250A-High, 50kA/480V, PXR20 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA401H)
Catalog Number
PDF34KH250E3ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T285
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
25 kAIC @600V (UL/CSA)
85 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
25 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
50 kAIC @480V (UL)
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
250 A high override