UTS012E10P
Spécifications générales
Product Name
Eaton Souriau UTS series plastic waterproof IP68/69k connector
Catalog Number
UTS012E10P
Product Length/Depth
21.5 mm
Product Height
26.2 mm
Product Width
26.2 mm
Product Weight
9.9 g
Compliances
ROHS exemption 6.c
UL 1977 (please contact us for more details)
CSA-C22.2 No.182.3 (please contact us for more details)
IEC 61984 (please contact us for more details)
Caractéristiques du produit
Current rating
10 A UL
16 A IEC
Environmental conditions
RoHS
REACH
Flammability rating UL94 HB
Environmental resistance
Resistant against gasoline
Resistant against mineral oil
Vibrations level Per IEC 60512-4 - from 10 to 2000 Hz
Resistant against oil
UV resistant, no degradation after 5 years of exposure in natural environment
Resistant against basic bath
Resistant against acid bath
Test current
16 A IEC
10 A UL
7 A CSA
Test voltage
500 V UL
300 V IEC
500 V CSA
Connector accessory option
No backshell possibility
Connector orientation
N
Connector type
Receptacle
Contact delivery
Loaded
Contact gender
Pin (Male)
Contact plating
Gold
Contact type
Solder Cup
Coupling type
1/3 Bayonet
Degree of protection
IP68
Insert material
Neoprene
Layout
10
Shell material
Plastic
Shell size
12
Mating cycles
250
Operating temperature - max
105 °C
Operating temperature - min
-40 °C