PDF33K0600E2WK
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 600A, 50kA/480V, PXR20 LSI w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Std Term Line Only (PDG3X3TA630)
Catalog Number
PDF33K0600E2WK
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
IEC 60947-2
Product specifications
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T283
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Terminals
Standard Terminals Line Only
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
85 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Three-pole
Trip rating
600 A