PDG10P0045TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Four Pole (0% N), 45A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG1X4T125)
Catalog Number
PDG10P0045TFFK
UPC
Product Length/Depth
75.95 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
101.6 mm
Product Weight
2.22 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
IEC 60947-2
CSA
CCC Marked
Product specifications
Amperage Rating
45 A
Voltage rating
600 Vac
Protection
0% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Line Only
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
200 kAIC @240V (UL)
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
42 kAIC Icu @125 Vdc
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
100 kAIC @480V (UL)
35 kAIC @600 (UL/CSA)
42 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Four-pole (0% N)