PDG32M0600D2MJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 600A, 65kA/480V, PXR20D LSI w/ Modbus RTU and Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA632)
Catalog Number
PDG32M0600D2MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
UL 489
Product specifications
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T287
Terminals
Standard Line and Load
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc