PDG32MH250D4MJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A High Override, 65kA/480V, PXR20D ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32MH250D4MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
CCC Marked
UL 489
CSA
Product specifications
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T288
Circuit breaker type
PD3 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Line and Load
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
65 kAIC @480V (UL)
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)