PDG32MH400E5MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A High Override, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG32MH400E5MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
Product specifications
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Terminals
No Terminals
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Two-pole
Trip rating
400 A high override