PDG33F0600P5MN
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 25kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG33F0600P5MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
CCC Marked
UL 489
IEC 60947-2
Product specifications
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD3 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc