PDG33MH250P4MJ
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA401H)
Catalog Number
PDG33MH250P4MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
Product specifications
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Terminals
Standard Line and Load
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
35 kAIC @600V (UL/CSA)