PDG34P0600P4MJ
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 600A, 100kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X4TA630)
Catalog Number
PDG34P0600P4MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
IEC 60947-2
Product specifications
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Line and Load
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
200 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Four-pole (100% N)