PDF34G0600P2ML
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 600A, 35kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA630)
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF34G0600P2ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
CCC Marked
Especificações do produto
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
690
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @250 Vdc
65 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)