HCM1A0703-6R8-R
Eaton HCM1A0703 inductor, 6.8 uH,, 6.4 A, 2PADS, SMT
General specifications
Product Name
Eaton HCM1A0703 inductor
Catalog Number
HCM1A0703-6R8-R
UPC
Product Length/Depth
7.4 mm
Product Height
3 mm
Product Width
7 mm
Product Weight
0.76 g
Compliances
RoHS Compliant
Product Type
Inductor
Product specifications
Type
Inductor
Mounting
SMT
IRMS
3.5 A
ISAT
6.4 A
Package Quantity
2000
Material
Alloy powder
Automotive grade
Yes
Frequency rating
Up to 1 MHz
Contact configuration
Two-pin
Temperature rating
-55 to 155 °C
Resistance
60 mΩ
Size
7.4x7.0x3.0 mm