125NHM2B
Fuse-link, low voltage, 125 A, AC 500 V, NH2, aM, IEC, dual indicator
Spécifications générales
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number
125NHM2B
EAN
Product Length/Depth
150 mm
Product Height
71 mm
Product Width
54 mm
Product Weight
651 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60269-1
IEC 60269-2
DIN 43620
Caractéristiques du produit
Amperage Rating
125 A
Fitted with:
Metal gripping lugs
Fuse size
NH2
Current type
AC
Breaking capacity
120 kA
Rated switching capacity
120 kA
Rated voltage AC
500 V
Class
Class aM
Fuse type
Square body with knife blade contact
Utilization category
aM (switchgear protection)
Accessory/spare part type
SDL-2 Solid link
FEH- Fuse extraction handle
SD12-SK Shroud kit
SD12-PB 2-phase barriers and 2 ganging links
TD2-IP20 Triple pole protection kit
Interrupt rating
120 kAIC
Fuse indicator
Combination fuse status indicator
Insulated metal gripping lugs (IMGL)
No
Watt losses
9.7 W
Connection
Blade end
Construction
NH2
Construction size
Fuse shape
Knife blade contacts
Square body
Voltage type
AC
Suitable for
SD2-D Single pole NH Fuse base
Microswitch 170H0235
Microswitch 170H0236
EBH Size 00 to 4 Horizontal fuse switch-disconnectors
TD2-D Triple pole NH Fuse base
Material
Ceramic body
Quantity
3
Voltage rating
500 V