55GDMSJ65E
Eaton Bussmann series Fuse, Amperage Rating:65A, Barrels:1, Current Rating:65A, Fuse Indicator:With Indicator, Fuse Type:High Voltage, Interrupt Capacity:65 KA, Interrupt Rating:65 KA, Maximum Design Voltage:5.5 kV
Spécifications générales
Product Name
Eaton Bussmann series DIN-E medium voltage fuse
Catalog Number
55GDMSJ65E
UPC
Product Length/Depth
20.078 in
Product Height
2.106 in
Product Width
2.007 in
Product Weight
14.79 lb
Compliances
CE
Caractéristiques du produit
Amperage Rating
65 A
Fuse indicator
With Indicator
Barrels
1
Construction type
High voltage
Resistance
8.07 ohms
Watt losses
44 W
Interrupt rating
65 kAIC
Quantity
1
Voltage rating
5.5 kV