PDG23P0035TFFN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 35A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Catalog Number
PDG23P0035TFFN
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Amperage Rating
35 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Terminals
No Terminals
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @480V (UL)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
35/25 kAIC @600V (UL/CSA)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc