UTS712D10P
Spécifications générales
Product Name
Eaton Souriau UTS series plastic waterproof IP68/69k connector
Catalog Number
UTS712D10P
Product Length/Depth
25.3 mm
Product Height
31.8 mm
Product Width
31.8 mm
Product Weight
15.8 g
Compliances
CSA-C22.2 No.182.3 (please contact us for more details)
IEC 61984 (please contact us for more details)
UL 1977 (please contact us for more details)
ROHS exemption 6.c
Caractéristiques du produit
Current rating
16 A IEC
10 A UL
Environmental conditions
RoHS
REACH
Flammability rating UL94 HB
Environmental resistance
Resistant against oil
Vibrations level Per IEC 60512-4 - from 10 to 2000 Hz
Resistant against gasoline
Resistant against basic bath
Resistant against acid bath
Resistant against mineral oil
UV resistant, no degradation after 5 years of exposure in natural environment
Test current
16 A IEC
7 A CSA
10 A UL
Test voltage
300 V IEC
500 V CSA
500 V UL
Connector accessory option
No backshell possibility
Connector orientation
N
Connector type
Receptacle
Contact delivery
Loaded
Contact gender
Pin (Male)
Contact plating
Gold
Contact type
PCB
Coupling type
1/3 Bayonet
Degree of protection
IP68
Insert material
Neoprene
Layout
10
Shell material
Plastic
Shell size
12
Mating cycles
250
Operating temperature - max
105 °C
Operating temperature - min
-40 °C