PDF33FH400P4MK
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 25kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Line Only (PDG3X3TA401H)
Catalog Number
PDF33FH400P4MK
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Terminals
Standard Terminals Line Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc