PDF33M0400P8WL
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A, 65kA/480V, PXR25 LSI Motor Protection w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
Catalog Number
PDF33M0400P8WL
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T295
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Terminals
Standard Terminals Load Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)