PDG32MH250D3MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A High Override, 65kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG32MH250D3MN
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T289
Terminals
No Terminals
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
65 kAIC @480V (UL)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC @240V (UL)