PDG33F0125P4ML
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 125A, 25kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA300)
Catalog Number
PDG33F0125P4ML
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Amperage Rating
125 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
25 kAIC @480V (UL)
35 kAIC @240V (UL)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC)
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
18 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC)
14 kAIC @600V (UL/CSA)