PDG34PH400P5MJ
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 400A-High, 100kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term ()
Catalog Number
PDG34PH400P5MJ
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Line and Load
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
100 kAIC @480V (UL)
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
65 kAIC @600V (UL/CSA)
200 kAIC @240V (UL)
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)