SC16M11D70
Female stamped and formed crimp contact, size #16, on a reel, selective Gold plating; SC16M11D70
Allgemeine Spezifikation
Product Name
Eaton Souriau SC / SM series #16 (1.6mm) and #20 (1.0mm) stamped and formed contacts
Catalog Number
SC16M11D70
Product Length/Depth
19 mm
Product Height
3.3 mm
Product Width
3.1 mm
Product Weight
0.3 g
Produktspezifikationen
Fitted with:
Insulation grip
Environmental conditions
RoHS
REACH
Contact gender
Socket (Female)
Contact plating
Gold on active part, Nickel on rear part
Contact size
16 AWG
Contact type
Crimp
Packaging type
Reeled
Wire size (AWG) - max
16 AWG
Wire size (AWG) - min
18 AWG