UTS78D2PW32
Allgemeine Spezifikation
Product Name
Eaton Souriau UTS series plastic waterproof IP68/69k connector
Catalog Number
UTS78D2PW32
Product Length/Depth
25.3 mm
Product Height
24 mm
Product Width
24 mm
Product Weight
6.7 g
Compliances
UL 1977 (please contact us for more details)
IEC 61984 (please contact us for more details)
CSA-C22.2 No.182.3 (please contact us for more details)
ROHS exemption 6.c
Produktspezifikationen
Current rating
7 A UL
7 A IEC
Environmental conditions
REACH
Flammability rating UL94 HB
RoHS
Environmental resistance
Resistant against mineral oil
Resistant against basic bath
Resistant against gasoline
Vibrations level Per IEC 60512-4 - from 10 to 2000 Hz
Resistant against oil
Resistant against acid bath
UV resistant, no degradation after 5 years of exposure in natural environment
Test current
7 A IEC
7 A CSA
7 A UL
Test voltage
250 V CSA
250 V UL
32 V IEC
Connector accessory option
No backshell possibility
Connector orientation
W
Connector type
Receptacle
Contact delivery
Loaded
Contact gender
Pin (Male)
Contact plating
Gold
Contact type
PCB
Coupling type
1/3 Bayonet
Degree of protection
IP68
Insert material
Neoprene
Layout
2
Shell material
Plastic
Shell size
8
Mating cycles
250
Operating temperature - max
105 °C
Operating temperature - min
-40 °C