12BFGHD56
Modelkode: 12KV 56AMP 3"" 'D' AIR FUSE
Air fuse-link, medium voltage, 56 A, AC 12 kV, BS TA3, 461 x 76.2 mm, back-up, BS, with striker
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series medium voltage BS air fuse
Catalog Number
12BFGHD56
EAN
Product Length/Depth
461 mm
Product Height
76 mm
Product Width
76 mm
Product Weight
4200 g
Certifications
BS 2692-1
Model Code
12KV 56AMP 3"" 'D' AIR FUSE
Kompatibel sikringsklemme
Used with
A3354730 Fuse clip
Elektriske data
Amperage Rating
56 A
Breaking capacity
40 kA
Class
Class back-up
Pre arc (I2T)
2.9 x 103
Rated frequency - min
50 Hz
Resistance
14.6 ohms
Voltage rating
12 kV
Produktspecifikationer
Application
  • protection of primary side transformers
  • used in fuse switch combination units, fuse bases and fuse switches
Fuse indicator
With Striker
Fuse size
76 x 461 mm