170M6610
Fuse-link, high speed, 630 A, AC 690 V, size 3, 76 x 92 x 135 mm, aR, IEC, UL
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series high speed square body fuse
Catalog Number
170M6610
EAN
UPC
Product Length/Depth
170 mm
Product Height
76 mm
Product Width
96 mm
Product Weight
1552 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
IEC Rated
Elektriske data
Amperage Rating
630 A
Class
Class aR
Clearing (I2T)
210000 at 660 V
Interrupt rating
200 kAIC
Pre arc (I2T)
31000
Voltage rating
690 V
Watt losses
105 W