170M6619
Eaton Bussmann series Fuse-link, high speed, 1600 A, AC 690 V, size 3, 76 x 92 x 135 mm, aR, IEC, UL
Catalog Number
170M6619
EAN
UPC
Product Length/Depth
170 mm
Product Height
76 mm
Product Width
96 mm
Product Weight
1234 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
IEC Rated
UL Recognized
Elektriske data
Amperage Rating
1600 A
Clearing (I2T)
3900000 at 660 V
Interrupt rating
200 kAIC
Pre arc (I2T)
580000
Voltage rating
690 V
Watt losses
160 W