224NHM2B
Fuse-link, low voltage, 224 A, AC 500 V, NH2, aM, IEC, dual indicator
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number
224NHM2B
EAN
Product Length/Depth
150 mm
Product Height
71 mm
Product Width
54 mm
Product Weight
643 g
Compliances
CE Marked
IEC 60269-2
DIN 43620
Tilbehør
Suitable for
SD1-D Single pole NH Fuse base
Microswitch 170H0236
EBH Size 00 to 4 Horizontal fuse switch-disconnectors
TD1-D Triple pole NH Fuse base
Elektriske data
Amperage Rating
224 A
Breaking capacity
120 kA
Class
Class gG/gL
Voltage rating
500 V