500NHM3B
Fuse-link, low voltage, 500 A, AC 500 V, NH3, aM, IEC, dual indicator
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number
500NHM3B
EAN
Product Length/Depth
150 mm
Product Height
71 mm
Product Width
76 mm
Product Weight
1100 g
Compliances
CE Marked
IEC 60269-2
DIN 43620
Tilbehør
Suitable for
SD2-D Single pole NH Fuse base
Microswitch 170H0235
Microswitch 170H0236
EBH Size 00 to 4 Horizontal fuse switch-disconnectors
TD2-D Triple pole NH Fuse base
Elektriske data
Amperage Rating
500 A
Breaking capacity
120 kA
Class
Class gG/gL
Voltage rating
500 V